W pierwsze przęsło nawy głównej na trzech wysokich arkadach została wbudowana empora chórowa. Balustradę zdobią grupy muzykujących aniołków i tarcza z napisem Adorate Dominum in atrio sancto eius [uwielbiajcie Pana w jego świętym przybytku, Ps 29,2].
Organy są jednym z najcenniejszych elementów wyposażenia wnętrza. Posiadają trakturę mechaniczną wspomaganą dźwignią Barkera, zachowane do dziś w oryginalnym kształcie brzmieniowym. Wykonane zostały w 1876 roku przez jednego z najlepszych organmistrzów tamtych czasów, Friedricha Ladegasta z Weissenfels (przez całe swoje życie zbudował on ponad 200 instrumentów). Kosztowały prawie 24 000 marek, z czego połowę podarowała anonimowa poznanianka. Instrument ma 7 metrów wysokości i 8,5 metrów szerokości, 43 rejestry, trzy manuały (klawiatury ręczne) i pedał (klawiaturę nożną). Wśród 2 579 piszczałek największe są piszczałki prospektowe wykonane ze szlachetnej cyny angielskiej - mają 6 metrów długości. W czasie I wojny światowej zostały one zastąpione cynkowymi, a oryginalne posłużyły celom wojskowym. Dopiero podczas remontu w 2000 roku powrócono do oryginalnego stopu piszczałek prospektowych.
Brak wcześniejszych prób remontu generalnego z jednej strony, z drugiej zaś rzetelna praca profesjonalnych firm organmistrzowskich przy konserwacji organów w 2000-2001 roku, pozwoliła na zachowanie zabytkowego instrumentu w oryginalnym stanie z niewielkimi tylko zmianami i korektą ubytków.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym wspaniałym instrumencie zapraszamy na stronę poświęconą organom Ladegasta prowadzoną przez pana Bartosza Seiferta. Znajdziesz tam wyczerpujące informacje o instrumencie oraz zdjęcia dokumentujące wygląd organów - nawet od środka.
Napisz swoją informację
Jeśli to będzie pytanie, postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak to możliwe.
Intencje mszalne proszę umawiać telefonicznie lub osobiście w biurze parafialnym.