„Wzrost atrakcyjności regionu wielkopolski – kontynuacja konserwacji Poznańskiej Fary”
Projekt w 75 % sfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach ZPORR oraz w 13% z dotacji Urzędu Miasta Poznania.
To był trudny czas dla Fary. Jednakże, mimo uciążliwości związanych z remontem, życie duchowe, a nawet koncertowe, płynęło według starego planu. Dla konserwatorów ustalony został czas cichych prac podczas Mszy świętych, nabożeństw i koncertów. Poza tym czasem, ze zdwojoną siłą rozbrzmiewały odgłosy wiertarek, szlifierek, młotków, rozmów... Nie było łatwo – zdarzały się bardzo pilne prace, zwłaszcza tuż przed terminem odbioru, które trzeba było wykonywać od świtu do nocy. Trudno było także o ciszę do modlitwy.
Jedenaście pięter rusztowań i spora podłoga tuż pod sufitem, kilometry odnowionych powierzchni, kilogramy położonego złota, tony wywiezionych śmieci i gruzów, litry użytych chemikaliów i ponad 200 rąk specjalistów od renowacji. To wszystko już za nami. A efekt cieszy niezmiernie. Kto pamięta Farę sprzed remontu, ten wie, że wielu detali sztukatorskich nie można było dostrzec, a malowidła i obrazy były mało czytelne. Teraz każdy niuans nie tylko podkreśla kunszt artysty, ale wplata się w łańcuch przedstawionych wydarzeń i prowadzi oko do odkrywania kolejnych opowieści o świętych.
To kosztowne dla Parafii przedsięwzięcie można nadal wspierać. Mimo „wielozerowego” finansowania remontu ze środków unijnych i dotacji miasta, równie okrągła kwota (ponad milion) pozostała jako wkład własny Parafii. Przez 5 najbliższych lat Parafia odczuwać będzie ten remont nie tylko poprzez pochwały i okrzyki zachwytu, ale przez comiesięczne raty kredytu. Możliwości wsparcia są różne: w Galerii Przyjaciół Fary można umieścić swoje imię na tablicy fundatorów, w Kapitularzu wykupić wolne obramienia na portret patrona Fary, nabyć można także cegiełki na rzecz Fary lub przekazać 1% podatku.
Dziękując za stałe wsparcie modlitewne, doradcze i finansowe, które pozwoliło na realizację tego przedsięwzięcia, polecamy naszą Farę dalszej trosce, pamięci i modlitwie.
W ramach remontu odrestaurowane zostały: prezbiterium z ołtarzem głównym, transept i pseudokopuła, nawa główna i nawy boczne, empora muzyczna, drewniane wyposażenie kościoła, sarkofag i tkaniny z pochówków szlacheckich, kapitularz i zakrystia. Kościół został wyposażony w system przeciwpożarowy i przeciw-włamaniowy.
Całkowity koszt projektu: 7 100 000 zł
dofinansowanie z Funduszy Unijnych: 4 746 569,58 zł
dotacja Urzędu Miasta: 1 125 300,00 zł
Czytaj także artykuły:
Napisz swoją informację
Jeśli to będzie pytanie, postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak to możliwe.
Intencje mszalne proszę umawiać telefonicznie lub osobiście w biurze parafialnym.