Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa | Archidiecezja Poznańska

Organy Ladegasta

W pierwsze przęsło nawy głównej na trzech wysokich arkadach została wbudowana empora chórowa. Balustradę zdobią grupy muzykujących aniołków i tarcza z napisem Adorate Dominum in atrio sancto eius [uwielbiajcie Pana w jego świętym przybytku, Ps 29,2].

IMG 5082

Organy są jednym z najcenniejszych elementów wyposażenia wnętrza. Posiadają trakturę mechaniczną wspomaganą dźwignią Barkera, zachowane do dziś w oryginalnym kształcie brzmieniowym. Wykonane zostały w 1876 roku przez jednego z najlepszych organmistrzów tamtych czasów, Friedricha Ladegasta z Weissenfels (przez całe swoje życie zbudował on ponad 200 instrumentów). Kosztowały prawie 24 000 marek, z czego połowę podarowała anonimowa poznanianka. Instrument ma 7 metrów wysokości i 8,5 metrów szerokości, 43 rejestry, trzy manuały (klawiatury ręczne) i pedał (klawiaturę nożną). Wśród 2 579 piszczałek największe są piszczałki prospektowe wykonane ze szlachetnej cyny angielskiej - mają 6 metrów długości. W czasie I wojny światowej zostały one zastąpione cynkowymi, a oryginalne posłużyły celom wojskowym. Dopiero podczas remontu w 2000 roku powrócono do oryginalnego stopu piszczałek prospektowych.

IMG 5139

Brak wcześniejszych prób remontu generalnego z jednej strony, z drugiej zaś rzetelna praca profesjonalnych firm organmistrzowskich przy konserwacji organów w 2000-2001 roku, pozwoliła na zachowanie zabytkowego instrumentu w oryginalnym stanie z niewielkimi tylko zmianami i korektą ubytków.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym wspaniałym instrumencie zapraszamy na stronę poświęconą organom Ladegasta prowadzoną przez pana Bartosza Seiferta. Znajdziesz tam wyczerpujące informacje o instrumencie oraz zdjęcia dokumentujące wygląd organów - nawet od środka.

www.organyfarne.pl

Wróć do poprzedniej strony

Napisz swoją informację

Jeśli to będzie pytanie, postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak to możliwe.

Remont generalny

Remont generalny Fary Poznańskiej współfinansowany przez Unię Europejską (75%) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz z dotacji Władz Miasta Poznania (13%)

ue zporr poznan
© 2021 Fara Poznańska

Free Joomla templates by L.THEME