Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa | Archidiecezja Poznańska

Towarzystwo Miłośników Poznańskiej Fary

Rejestracja Towarzystwa miała miejsce 25 marca 1996 roku. Na pierwszym Walnym Zgromadzeniu członków wybrano Zarząd oraz prezesa prof. Bohdana Gruchmana. Obecnie Towarzystwo liczy około 150 członków, w tym członków honorowych, wśród których są ks. arcybiskup Stanisław Gądecki - metropolita poznański oraz prezydent miasta Poznania Ryszard Grobelny.

W ramach inicjatyw kulturalnych Towarzystwo zajmuje się między innymi popularyzacją muzyki organowej - jest organizatorem corocznego cyklu koncertowego „Staromiejskie Koncerty Organowe” i międzynarodowego festiwalu „W łagodnym powiewie” – projektów wspieranych przez Władze Miasta Poznania i Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Od początku współorganizuje z parafią festyn farny „Warkocz Magdaleny” oraz szereg okazjonalnych koncertów, zapraszając do Fary wybitnych artystów polskich i zagranicznych.

Równocześnie prowadzi działalność wydawniczą publikując przewodniki po Farze w językach, multimedialną wycieczkę po Farze, pocztówki i pamiątki farne oraz płyty z muzyką wykonywaną na zabytkowych organach Ladegasta.
Jednym z największych osiągnięć Towarzystwa i Parafii Farnej jest doprowadzenie do odrestaurowania zabytkowych farnych organów Ladegasta przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej - koszt 1,4 mln złotych. W latach 2005-2008 Towarzystwo wspierało przeprowadzany przez Parafię projekt odrestaurowania całego wnętrza barokowej świątyni pt. „Wzrost atrakcyjności regionu Wielkopolski - kontynuacja konserwacji poznańskiej Fary” w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego z Funduszy Unii Europejskiej, a także Władz Miasta Poznania i wielu ofiarnych Poznaniaków (koszt ponad 7 mln zł). Spełniły się marzenia o przywróceniu piękna świątyni Farnej, by zagrała pełnią blasku, całą harmonią barw, delikatnością ornamentów, wymownością przedstawionych historii z życia świętych. W dużej mierze działo się to dzięki społecznej pomocy, cierpliwym staraniom i nieustannemu finansowemu wsparciu szerokiej grupy przyjaciół i darczyńców.

w 2006 roku stowarzyszenie uzyskało status organizacji pożytku publicznego
 
sprawozdania finansowe i merytoryczne na stronie MPiPS
do 2010: http://www.pozytek.gov.pl
od 2011: http://sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/

Członkowie (stan na rok 2013)

członków zwyczajnych: 99
honorowych: 14, wspierających: 8
Prezes: prof. Bohdan Gruchman
Wiceprezes: Tomasz Kayser
Skarbnik: Andrzej Zachmann
Sekretarz: ks. dr Maciej Szczepaniak

Kontakt

ul. Klasztorna 11, 61-779 Poznań
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 778-14-10-416
KRS 0000068091

Konto bankowe

BZ WBK S. A. I Oddział w Poznaniu
551090 2255 0000 0005 8000 2274

Statut Stowarzyszenia

Pobierz statut

Działania w roku 2013

STAROMIEJSKIE KONCERTY ORGANOWE / lipiec, sierpnień
W czwartkowe letnie wieczory rozbrzmiewają w Farze arcydzieła muzyki organowej i kameralnej w wykonaniu słynnych polskich i zagranicznych organistów, laureatów konkursów organowych, profesorów i wyróżniających się studentów. W tym roku wystąpią: Krzysztof Latała, Witold Zalewski,  Adam Klarecki, Roman Perucki i Maria Perucka, Paulina Pokorny, Antoni Pokora,  Daniel Zaretsky (Rosja), Sebastian Küchler-Blessing (Niemcy), Mona Rozdestvenskyte (Rosja) oraz Sławomir Kamiński. Projekt jest dofinansowany ze środków Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

WARKOCZ MAGDALENY 15. festyn farny / 21 lipca
Tradycyjna impreza odbywająca się od kilkunastu lat na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania w związku z odpustem św. Marii Magdaleny. Festyn przyciąga na Stare Miasto wielu Poznaniaków i turystów. Dla gości przygotowany jest szereg atrakcji. Konkursy ze wspaniałymi nagrodami, m. in. konkurs na najdłuższy warkocz i najdłuższe zadęcie w piszczałkę organową. Szereg quizów i zabaw dla dzieci. Loteria, w której nagrodami są m. in. pielgrzymki do Rzymu. Przez cały dzień można też zwiedzać Farę od piwnic aż po poddasze, zaglądając we wszelkie zakamarki i podziwiając najstarsze farne skarby.

MUZY KAPITULARZA / od maja do października
Koncerty kameralne w pięknym barokowym pomieszczeniu kapitularza cieszą się dużym zainteresowaniem od momentu dokonania renowacji tej niezwykłej sali na emporze. Po rocznej przerwie cykl powraca – tym razem popularyzując głównie muzykę wykonywaną na instrumentach historycznych. Zagrają: kwartet Musicarius, studenci i wykładowcy Zakładu Instrumentów Historycznych Akademii Muzycznej w Poznaniu, Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego.

W ŁAGODNYM POWIEWIE / III festiwal muzyki organowej i kameralnej
20 września - 1 października
W ramach festiwalu odbędzie się pięć koncertów: w koncercie inaugurującym wystąpi międzynarodowa orkiestra MUSICA HUMANA, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki klasycznej na instrumentach historycznych. W recitalach organowych zaprezentują się: prof. FRANZ DANKSAGMULLER wybitny niemiecki organista, kompozytor i pedagog oraz JAROSŁAW TARNAWSKI jeden z najprężniej działających organistów polskich młodego pokolenia. Koncerty kameralne w Kapitularzu zagra wielkopolski zespół kameralistów dętych KAPELA FARNA, usłyszymy też zespół GLASS DUO z Gdańska grający na unikatowym instrumencie zwanym szklaną harfą lub anielskimi organami.

Free Joomla templates by Ltheme