2014-07-04 koncertyNa koncerty zapraszamy w wakacyjne czwartki o godzinie 20:00. Artyści grają na zabytkowych organach Friedricha Ladegasta z 1876 roku.

 

Artyści:
3 lipca 2014 - Jarosław Wróblewski (Polska)
10 lipca - Björn Steinar Sólbergsson (Islandia)
17 lipca - Joachim Walter (Niemcy)
24 lipca - Georgiy Kurkov (Ukraina)
31 lipca - Federico del Sordo (Włochy)
7 sierpnia - Thomas Sauer (Niemcy)
14 sierpnia - Tomasz Zebura (Polska)
21 sierpnia - Reinhardt Seeliger (Niemcy) Henri Ormières (Francja)
25-28 sierpnia - KURS mistrzowski - prof. Balázs Szabó
28 sierpnia - Balázs Szabó (Węgry)

 

 

Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Poznania oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Informacje także tutaj: www.facebook.com/SKOfara
Wstęp wolny. Zapraszamy!

Organy Ladegasta

Instrument wielkiego mistrza i wielcy mistrzowie instrumentu. Te słowa wystarczają zupełnie jako zachęta do spędzenia wyjątkowego wieczoru z muzyką. Tegoroczny cykl czwartkowych koncertów organowych w Farze zapowiada się wyjątkowo. W gronie zaproszonych artystów jest aż siedmiu organistów zagranicznych, którzy w Poznaniu zaprezentują swój talent po raz pierwszy. W programach recitali króluje Jan Sebastian Bach, a obok niego rzadziej na organach słyszane kompozycje Jean Françaix, Páll Ísólfssona, Ottorino Respighi, Otto Türke, Hermanna Finzenhagena, Myroslawa Skoryka... Nasz wyjątkowy instrument – organy Friedricha Ladegasta – już czeka na artystów, którzy do późnej nocy poszukują najwłaściwszych, najpiękniejszych i najbardziej zaskakujących brzmień, kolorów oraz najprzeróżniejszych pomysłów na wykonanie swojego recitalu.
Nowością tegoroczną będzie kurs mistrzowski interpretacji muzyki Ferenca Liszta, który przeprowadzi profesor Konserwatorium im. F. Liszta w Budapeszcie, wybitny organista młodego pokolenia – Balázs Szabó. W czasie trwania kursu uczestnicy – a będą nimi studenci polscy i niemieccy – będą prezentowali swoje umiejętności podczas codziennych koncertów organowych o godzinie 12.15.

Artyści

3 lipca 2014 - Jarosław Wróblewski (Polska) adiunkt w Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, laureat konkursów organowych w Kamieniu Pomorskim, Gdańsku, Szekszard, San Elpido a Mare.

10 lipca 2014 - Björn Steinar Sólbergsson (Islandia) profesor Konserwatorium w Reykjaviku, organista tamtejszej katedry, ukończył studia w konserwatorium w Paryżu z najwyższym odznaczeniem.

17 lipca 2014 - Joachim Walter (Niemcy) absolwent i wykładowca (2001-2013) Akademii Muzycznej w Lubece, wiceprezydent Międzynarodowego Towarzystwa im. Buxtehudego; organista i kantor w Friedenskirche w Poczdamie-Sanssouci , muzykolog i organolog, zaangażowany w projekty rewitalizacji zabytkowych organów oraz prawykonań nieznanych dzieł wczesnego baroku.

24 lipca 2014 - Georgiy Kurkov (Ukraina) zasłużony Artysta Ukrainy; organista, pianista, dyrygent, kompozytor; założyciel i dyrygent orkiestry kameralnej Filharmonii w Winnicy oraz organista i dyrektor festiwalu u Kapucynów tamże.

31 lipca 2014 - Federico del Sordo (Włochy) organista, klawesynista i muzykolog, profesor klasy organów w Pontificio Istituto di Musica Sacra oraz Koserwatorium Św.Cecylii w Rzymie, ekspert w zakresie historii budownictwa organowego i dawnych praktyk wykonawczych.

7 sierpnia 2014 - Thomas Sauer (Niemcy) organista prestiżowej katolickiej katedry św. Jadwigi w Berlinie, laureat konkursów organowych w Lipsku, Bratysławie i Halle.

14 sierpnia 2014 - Tomasz Zebura (Polska) absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, laureat I Nagrody na III Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński in memoriam w Poznaniu w 2012 roku, laureat konkursów organowych w Krakowie i Rumi.

21 sierpnia 2014 - DUET
Reinhardt Seeliger (Niemcy) organista i kompozytor, docent w Hochschule für Kirchenmusik Görlitz,  kantor Peterskirche Görlitz oraz przewodniczacy Freundes-Kreis Görlitzer Sonnenorgel.
Henri Ormières (Francja) organista, pianista i kompozytor, absolwent konserwatoriów muzycznych  w Bordeaux i Paryżu, organista w kościele Saint-Vincent w Carcassone.

28 sierpnia 2014 - Balázs Szabó (Węgry) wybitny organista węgierski młodego pokolenia; absolwent, obecnie pedagog Konserwatorium im. F. Liszta w Budapeszcie; laureat pierwszych nagród najbardziej renomowanych konkursów muzycznych w Opawie, St. Moritz, Biarritz oraz najstarszego prestiżowego konkursu w Norymberdze (2011); jeden z pięciu absolwentów elitarnych studiów w zakresie rzeczoznawstwa organowego.


25-27 sierpnia 2014
KURS mistrzowski interpretacji muzyki F. Liszta przeprowadzony przez Balázsa Szabó z Węgier.
Uczestnikami będą studenci uczelni muzycznych z Polski i Niemiec. Czas trwania kursu: poniedziałek i wtorek 9.30-11.30 i 15.00-17.30 oraz środa 10.00-11.45 i 15.00-17.00. Uczestnicy zaprezentują również swoje umiejętności podczas organowych Koncertów Farnych od poniedziałku do czwartku o godz. 12.15. Uroczyste zakończenie kursu i wręczenie dyplomów odbędzie się podczas koncertu w czwartek o 12.15.

Napisz do nas!

Jeśli masz pytanie, postaramy się odpowiedzieć możliwie szybko.