2014-07-04 warkocz12.30 Msza święta odpustowa w Farze Poznańskiej
14.00-19.00 festyn na Dziedzińcu Urzędu Miasta /  Plac Kolegiacki

Wstęp wolny.

Wspaniała impreza rodzinna – warkocz różnorodnych atrakcji – to muzyka, taniec, sport, zabawa i historia splecione w jedno. Wspominając długowłosą patronkę „starego kościoła farnego” Marię Magdalenę, Parafia Farna organizuje rok rocznie festyn na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. W tym roku naszym gościem będą grupy artystyczne ze Śremu, które swoim bogatym programem otworzą festyn. Na zakończenie czas wypełni muzyką orkiestra Zbigniewa Pawlaka. Szczególnie wyczekiwanym, „kultowym” punktem festynu, jest  bez wątpienia konkurs na najdłuższy warkocz. Dziewczęta i kobiety z długimi, niekiedy aż do pięt, włosami przybywają z całej Polski, by wziąć udział w walce na centymetry. Przedstawiciele cechów rzemieślniczych wystawiają mistrzów w swoim fachu – stąd popisy fryzjerskie, hafciarskie, złotnicze, konserwatorskie, czy symbol imprezy – wypiek w kształcie warkocza możliwy do nabycia tylko raz w roku. Fanów organów Ladegasta przyciąga konkurs na najdłuższe zadęcie w piszczałkę organową – pozostałość po remoncie instrumentu farnego oraz możliwość zaglądnięcia do wnętrza tego monumentalnego instrumentu. Dla turystów wyborna uczta: zwiedzanie wszystkich zakamarków  Fary od piwnic aż po poddasze, a także wystawy pamiątek papieskich z Wielkopolski i niebywale cennych skarbów farnych. Nie zbraknie konkursów, quizów, turniejów czy loterii. A na najbardziej wytrwałych czekają wspaniałe nagrody, wśród nich: pielgrzymki, rowery, zaproszenia na romantyczną kolację i wiele, wiele innych.

Organizator: Parafia Farna
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2014-07-04 koncertyNa koncerty zapraszamy w wakacyjne czwartki o godzinie 20:00. Artyści grają na zabytkowych organach Friedricha Ladegasta z 1876 roku.

 

Artyści:
3 lipca 2014 - Jarosław Wróblewski (Polska)
10 lipca - Björn Steinar Sólbergsson (Islandia)
17 lipca - Joachim Walter (Niemcy)
24 lipca - Georgiy Kurkov (Ukraina)
31 lipca - Federico del Sordo (Włochy)
7 sierpnia - Thomas Sauer (Niemcy)
14 sierpnia - Tomasz Zebura (Polska)
21 sierpnia - Reinhardt Seeliger (Niemcy) Henri Ormières (Francja)
25-28 sierpnia - KURS mistrzowski - prof. Balázs Szabó
28 sierpnia - Balázs Szabó (Węgry)

 

 

Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Poznania oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Informacje także tutaj: www.facebook.com/SKOfara
Wstęp wolny. Zapraszamy!

TPPF publikuje sprawozdania finansowe i merytoryczne na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Do roku 2010  szukaj na stronie:
http://www.pozytek.gov.pl

Od 2011 szukaj na stronie:
http://sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/

Najłatwiej szukać wpisując numer KRS
0000068091


SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI
Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary
w 2008 roku
 
I. Nazwa, siedziba i adres stowarzyszenia:
Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary
ul. Klasztorna 11, 61-779 Poznań
REGON 630714298, NIP 778-14-10-416
 
II. KRS: 0000068091, data rej. 13.12.2001
 
III. Organizacja pożytku publicznego od 11.05.2006,
nr sygnatury akt: PO.XXI NS-REJ.KRS/3086/06/205
 
IV. Władze TPPF:
ZARZĄD:
Prezes: Tomasz Kayser, Wiceprezes: prof. Bohdan Gruchman
Skarbnik: Andrzej Zachmann, Sekretarz: ks. dr Maciej Szczepaniak
Członkowie Zarządu: dr Roman Andrzejewski, prof. Roman Słowiński, prof. Elżbieta Wiechowicz-Karolak
KOMISJA REWIZYJNA:
mec. Tomasz Grzybkowski, Jędrzej Stefan Płaczkowski, Andrzej Żołądkowski

V. Zasady, formy i zakres działalności statutowej:
• popularyzacja wiedzy o Farze,
• inicjowanie badań naukowych, organizowanie wystaw, koncertów, odczytów, dyskusji, seminariów, sympozjów, itp.
• prowadzenie działalności wydawniczej,
• stałe zdobywanie przez działalność finansową i gospodarczą środków na zabezpieczenie funduszy dla przeprowadzanych remontów i renowacji, oraz konserwacji zabytków ruchomych i budynków.

VI. Cel działania organizacji:
• podkreślanie unikatowego charakteru Fary,
• popularyzacja znaczenia religijnego Fary jako pierwszego kościoła miasta Poznania,      a także podkreślanie znaczenia Fary w historii miasta i kraju,
• promowanie badań historycznych i architektonicznych Fary przez organizację sympozjów naukowych i publikacje związane z obiektem i historią zabytku,
• pielęgnowanie tradycji Fary,
• prowadzenie działalności wydawniczej i propagowanie Fary w środkach społecznego przekazu.

VII. SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE.

1. Opis działalności statutowej w 2008 roku:

• 11 marca 2008 o godz. 20.15 odbyło się Walne Zebranie Członków, poprzedzone wspólną Eucharystią w Farze o godz. 19.00 w intencji Przyjaciół Fary.

• 22 września 2008 odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze i został wybrany nowy Zarząd Towarzystwa

UDZIAŁ W PRZEPROWADZANYM PRZEZ PARAFIĘ REMONCIE FARY 2005 - 2008
• stałe wsparcie parafii w działaniach związanych z generalnym remontem wnętrza Fary współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego i Władze Miasta Poznania: „Wzrost atrakcyjności regionu Wielkopolski – kontynuacja konserwacji poznańskiej Fary”
• finansowe wsparcie spłaty kredytu zaciągniętego przez Parafię na remont Fary
• przygotowanie wniosków do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na refundację kosztów renowacji posadzek w kościele oraz prac konserwatorskich w zakrystii;

• W pierwszych miesiącach roku (styczeń – kwiecień) przeprowadzona została po raz kolejny AKCJA przekazywania 1% podatku na rzecz Fary. Zostały wydrukowane plakaty (50 szt.) i ulotki (4.000 szt.) rozprowadzane w Farze i w okolicy Starego Rynku informujące o tej możliwości.
Kwota wpłat: 40.767,88 zł, koszty akcji: 2.670 zł
przekazane na rzecz Fary: 39.000 zł – pieniądze te przeznaczone zostały na spłatę kredytu zaciągniętego na pokrycie wkładu własnego Parafii na remont Fary w ramach projektu unijnego.

• 3 lutego 2008 roku włączyliśmy się do organizacji i udziału we Mszy świętej transmitowanej dla TP Polonia z Fary Poznańskiej. Eucharystię odprawił ks. arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański.

• Towarzystwo włączyło się także w organizowany przez Parafię Odpust Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dniach 5 – 12 października. W ramach Odpustu Towarzystwo zorganizowało ostatni koncert z cyklu Muzy Kapitularza. 11 października o godz. 18.00 tradycyjnie już jedna z Mszy odpustowych odprawiona została w intencji Przyjaciół Fary. Na wszystkie te uroczystości wydrukowaliśmy plakaty oraz zaproszenia.

     
 

• Towarzystwo włączyło się także w pozyskanie, realizację oraz rozliczenie dotacji Urzędu Miasta Poznania dla Parafii na kontynuację prac konserwatorskich w Farze w 2008 roku (m.in. renowacja estetyzująca elewacji frontowej Fary i łącznika oraz wnętrza Kaplicy Wieczystej Adoracji, renowacja zaplecza zakrystii, schodów na strych kościoła, rzeźby św. Alojzego Gonzagi) – kwota: 271 790,00.

• administrowanie stroną internetową parafii

Działalność koncertowa i kulturalna:

• 27 stycznia 2008 roku odbyło się świąteczne spotkanie dla członków TPPF i parafian: o godz. 17.00 wspólna Eucharystia w Farze, potem wspólne śpiewy przygotowane przez zespół Monogramista JK „STAROPOLSKIE KOLĘDOWANIE W FARZE”.

• 1. edycja cyklu „MUZY KAPITULARZA” współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Partnerzy: Parafia Farna oraz Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu. Projekt i druk programów i plakatów: Drukarnia Maciaszczyk. Wstęp na koncerty bezpłatny. W ramach wkładu własnego Towarzystwo zakupiło koncertowy sprzęt oświetleniowy.

22 maja 2008 – TRIO FRULLATO i Joanna Balewska – klawesyn, w programie muzyka barokowa: Quantza, Telemanna, Vivaldiego; warstwa słowna: polichromie kapitularza – przedstawienia maryjne i powiązania z Sodalicją Mariańską oraz historie ukryte pod warstwą tynku.
26 czerwca 2008 – HENRYK KASPERCZAK / lutnia renesansowa, w programie utwory polskich kompozytorów renesansowej muzyki lutniowej (Wojciech Długoraj, Diomedes Cato, Jakub Polak, Benedykt Drusina) oraz kompozycje własne; warstwa słowna: ks. Jakub Wujek – pierwsze tłumaczenie Biblii.
19 lipca 2008 – KAPELA FARNA, w programie klasyczne oktety Wolfganga Amadeusza Mozarta; warstwa słowna: Jezuici – pierwsi gospodarze kompleksu farnego – i ich wpływ na rozwój życia kulturalnego Poznania.
27 września 2008 – koncert dodatkowy - współpraca z Dyrekcją Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu MŁODE MUZY KAPITULARZA Klasa Kameralistyki prof. Jerzego Musiała, w programie romantyczne kwartety smyczkowe: Borodina i Schuberta; warstwa słowna: temat szkolny - słynni jezuiccy nauczyciele sprzed wieków: Bartłomiej Nataniel Wąsowski, Kasper Drużbicki i Józef Rogaliński.
 11 października 2008 – KWARTET JAZZOWY – poszukiwanie wspólnego języka między muzyką klasyczną, ą jazzem, w programie utwory Gerry’ego Mulligana; warstwa słowna: Patronka Fary – Matka Boża Nieustającej Pomocy.
Prowadzenie koncertów: Daina Kolbuszewska.
DRZWI OTWARTE
Zorganizowane nieodpłatne zwiedzanie wnętrza kościoła i zakamarków Fary (kapitularz, zakrystia i podziemia) w dniach 24.05, 28.06, 19.07, 27.09, 6-10.10. Grupy zwiedzających poprowadzili wykwalifikowani przewodnicy po Poznaniu z Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego.
Liczba uczestników wydarzeń: ok. 1500.

• 15. edycja cyklu „STAROMIEJSKIE KONCERTY ORGANOWE” współfinansowana przez Władze Miasta Poznania w ramach „Spotkań z Kulturą – lato 2007”. Partnerzy: Parafia Farna, Hotel Meridian, Restauracja „Republika Róż”. Projekt i druk programów i plakatów: Drukarnia Maciaszczyk. Wstęp na koncerty bezpłatny.
3 lipca – Norah Duncan IV; recital organowy, w programie: D. Buxtechude, J. S. Bach, S. C. Taylor, J. K. Paine, D. Gawthrop, R. Simpson, T. Kuras, J. Ropek.  |  10 lipca – Szymon Tritt; recital organowy, w programie:A. Willaet, G. de Macque, J. P. Sweelinck, J. S. Bach.

17 lipca – Olivier Eisenmann / organy, Verena Steffen / flet; koncert kameralny, w programie: F. Mendelssohn-Bartholdy, F. Lachner, N. W. Gade, J. G. Rheinberger, O. Barblan, W. Eisenmann, M. Reger.  |  24 lipca – Musici Dei Lumi: Carmen Leoni / pianoforte, Jorge Jimenez / skrzypce, Daniele Bovo / wiolonczela; koncert kameralny, w programie: W. A. Mozart, M. Clementi, J. Haydn.  |  31 lipca – Bartosz Jakubczak; recital organowy, w programie: J. Brahms, J. L. Krebs, L. Rogg, W. A. Mozart, F. Mendelssohn-Bartholdy, Ch. Tournemire.  |  7 sierpnia – Agnieszka Walczy; recital organowy, w programie: F. Mendelssohn-Bartholdy, J. Brahms, F. Liszt. 14 sierpnia – Jakub Pankowiak; recital organowy, w programie: D. Buxtechude, J. S. Bach, A. G. Ritter, Ch-M. Widor, G. Young.  |  21 sierpnia – Pierre Thimus; recital organowy, w programie: D. Buxtechude, J. S. Bach, F. Mendelssohn-Bartholdy, M. Dupre.  |  28 sierpnia – Eric Dalest; recital organowy, w programie: D. Kabalewski, L. Vierne, A. Lucchesi, F. Auger, I. Ivanovici, J. S. Bach, J. Strauss, D. Szostakowicz, L. Vierne, E. Dalest.  |  4 września – Agnieszka Czajka, Michał Dąbrowski / organy; koncert studentów poznańskiej Akademii Muzycznej – kandydatów na konkurs organowy; w programie: L. Vierne, J. S. Bach, C. Franck. Prowadzenie koncertów: Adam Banaszak i Sławomir Kamiński. Rejestracja organowa: Robert Napieralski.


Życie kulturalne miasta wzbogacone zostało przez cieszący się od lat wielką popularnością festiwal organowy. Udział wielkich artystów – wirtuozów organów pozwolił na zaprezentowanie całej palety brzmień zabytkowych organów Ladegasta w zróżnicowanym repertuarze i indywidualnych interpretacjach. Ważnym rezultatem odbywającego się festiwalu było pokazanie przybywającym gościom efektów prac konserwatorskich wielkiego przedsięwzięcia, jakim był remont wnętrza jednego z najpiękniejszych barokowych zabytków w Polsce. Liczba uczestników: ok. 2150 osób.

• Kolejny rok odbywały się w Farze sobotnie „KONCERTY FARNE”, na których swoje recitale charytatywnie prezentowali organiści i kameraliści; tradycyjnie w miesiącach letnich koncerty te odbywały się od poniedziałku do soboty.
Liczba uczestników: ok. 7.500.

• 20 lipca 2007 – X festyn farny WARKOCZ MAGDALENY, godz. 12.30 Msza święta odpustowa w intencji Przyjaciół Fary pod przewodnictwem ks. biskupa Zdzisława Fortuniaka; od godz. 14.00 – festyn na Dziedzińcu Urzędu Miasta.
Uroczystości odbyły się pod patronatem J. E. Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego i Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego.

Po raz dziesiąty Towarzystwo wraz z Parafią Farną, Radą Osiedla „Starówka” i Kołem Przewodników PTTK im. M. Mottego zorganizowało dla parafian, Poznaniaków i turystów lipcowy festyn „Warkocz Magdaleny” związany z odpustem św. Marii Magdaleny – patronki parafii od czasu lokacji Poznania w XIII w. Program niedzielnej imprezy był bardzo bogaty: w tym roku w ramach współpracy z wielkopolskimi ośrodkami kultury zaprezentowały się grupy artystyczne z Szamotuł. Muzyczną część imprezy dopełnił wieczorny występ zespołu Cover Garden. Nie zabrakło także stałych punktów programu, a zwłaszcza tradycyjnych „farnych” konkursów na najdłuższy warkocz dla pań i zadęcie w piszczałkę organową oraz wypieku w kształcie warkocza w różnych smakach. Tradycyjnie odbyło się wiele konkursów dla dzieci i dla dorosłych, quizów i turniejów sportowych okraszonych wspaniałymi nagrodami. W tegorocznej wielkiej loterii po raz kolejny głównymi nagrodami były pielgrzymki do Ziemi Świętej, do Rzymu i do Wilna. Przez cały dzień grupa przewodników PTTK organizowała zwiedzanie kościoła oraz miejsc niedostępnych w innym czasie dla zwiedzających: świeżo odrestaurowanej zabytkowej zakrystii farnej oraz kapitularza, chóru organowego, empor, strychu kościoła, podziemi i wystawy ze zbiorów skarbca farnego. W tym roku festyn cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem – przez cały dzień dziedziniec by wypełniony tłumem ludzi, a chętni do zwiedzania oczekiwali w długich kolejkach.


• W 30. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II, 16 października 2008 roku, w Poznańskiej Farze odbyło się światowe prawykonanie najnowszego dzieła Jana Kantego Pawluśkiewicza „RADOŚĆ MIŁOSIERDZIA”. Towarzystwo wsparło Filharmonię Poznańską w organizacji tej imprezy – w przygotowaniu kościoła, miejsc dla wykonawców, zapewniło obsługę porządkową i organizacyjną na miejscu. Wspaniała muzyka, piękny tekst Leszka Aleksandra Moczulskiego, ogromny i zróżnicowany aparat wykonawczy, elementy inscenizacyjne przygotowywane przez światowej sławy reżysera Ryszarda Peryta oraz piękne wnętrze Fary harmonijnie współgrały nadając wydarzeniu wyjątkowy ton i koloryt.
• Odbył się także pierwszy z planowanego na trzy lata tryptyku koncertów HANNY BANASZAK w Farze: w niedzielę 21 grudnia 2008 o godzinie 20.00 artystka charytatywnie wystąpiła z repertuarem kolędowym.

Działalność wydawnicza:
• Wydanie płyty CD z muzyką organową „SKARB KOLEGIATY” z dotacji Urzędu Miasta Poznania w ramach obszaru pt.: „Wspieranie znaczących projektów artystycznych wzbogacających życie kulturalne Miasta ubiegającego się o tytuł: Poznań - Europejska Stolica Kultury 2016”.

Jest to pierwsze kompleksowe nagranie na historycznych organach F. Ladegasta jako uzupełnienie cyklu koncertów odbywających się od wielu lat w Poznańskiej Farze. Zamierzeniem była popularyzacja znanych i nieznanych dotychczas dzieł muzyki organowej w interpretacji artystki związanej z Poznaniem, szeroko reprezentującej nasze miasto podczas recitali w Europie. Płyta promuje to, co w Poznaniu mamy najcenniejsze: wybitną organistkę – profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu – Elżbietę Karolak, zabytkowe organy Ladegasta, a ponad wszystko istotny fragment Starego Miasta, kościół farny – barokową perłę Poznania, odnowioną i jaśniejącą – po wielu latach – całą pełnią blasku. W ramach działalności statutowej cały nakład płyty został przekazany Parafii Farnej jako cegiełki na rzecz dalszej renowacji zabytku.

• Towarzystwo wydało w 2008 roku 4 kolejne numery pisma PRZYJACIELE do użytku wewnętrznego.

2. Informacja o prowadzonej działalności gospodarczej: na dzień 31 grudnia 2008 stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

VIII. Liczba osób zatrudnionych w stowarzyszeniu: Towarzystwo zatrudnia 1 pracownika na pełen etat.


IX. Wydatki na wynagrodzenie na umowę o pracę oraz umów o dzieło: wynagrodzenia pracownika: 13 512,00 zł, 31 umów o dzieło – Staromiejskie Koncerty Organowe, Muzy Kapitularza, Skarb Kolegiaty: 35 500,00 zł (z dotacji).

X. Dane o działalności zleconej przez podmioty państwowe i samorządowe:
• realizacja 15. edycji cyklu „Staromiejskie Koncerty Organowe” - dotacja: Władze Miasta Poznania. Całkowity koszt projektu 21.999,98 zł, w tym dotacja 19.800 zł, finansowy wkład własny 2.199,98 zł.
• realizacja 1. edycji cyklu „Muzy Kapitularza” - dotacja Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Całkowity koszt projektu 11.975,99 zł w tym dotacja: 8.000,00 zł, finansowy wkład własny 3.975,99 zł.
• realizacja projektu wydawniczego: płyta CD „Skarb Kolegiaty” (nakład 1.000 egz.) z dotacji Urzędu Miasta Poznania. Całkowity koszt projektu 17,503,20 zł w tym dotacja: 15.500,00 zł, finansowy wkład własny 2.003,20 zł.

XI. W okresie sprawozdawczym była przeprowadzona kontrola wewnętrzna przez Komisję Rewizyjną, która uznała, że działalność TPPF była realizowana zgodnie z jego celami statutowymi, w sposób poprawny, pełny oraz rzetelny.

XII. INFORMACJE FINANSOWE:

Sprawozdanie finansowe jest zgodne z rokiem kalendarzowym od 1 stycznia do 31 grudnia i składa się na nie: bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa i uchwała nr 1.

1. przychody ogółem 145 130,28 zł
w tym:
z działalności podstawowej i składek 2 530,00 zł
1% podatku 40 767,88 zł
dotacje Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego 43 300,00 zł
darowizny od osób fizycznych i prawnych 58 532,40 zł

2. wydatki ogółem 159 195,02 zł
w tym:
darowizny przekazane na remont Fary 84 000,00 zł
wynagrodzenia 49 012,00 zł
usługi obce 16 931,12 zł
inne (m.in. składki na ubezpieczenie społeczne, usługi bankowe, pozostałe koszty) 9 251,90 zł

Zarząd TPPF

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI
Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary w 2007 roku

I. Nazwa, siedziba i adres stowarzyszenia:
Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary
ul. Klasztorna 11, 61-779 Poznań
REGON 630714298, NIP 778-14-10-416

II. KRS: 0000068091, data rej. 13.12.2001

III. Organizacja pożytku publicznego od 11.05.2006,
nr sygnatury akt: PO.XXI NS-REJ.KRS/3086/06/205

IV. Władze TPPF:
ZARZĄD:
Prezes: prof. Bohdan Gruchman, Wiceprezes: Tomasz Kayser, Skarbnik: ks. Wojciech Wolniewicz, Sekretarz: prof. Elżbieta Wiechowicz-Karolak, Członkowie Zarządu: dr Roman Andrzejewski, prof. Roman Słowiński, Jędrzej Płaczkowski
KOMISJA REWIZYJNA:
Andrzej Zachmann, mec. Tomasz Grzybkowski, Andrzej Żołądkowski
    

V. Zasady, formy i zakres działalności statutowej:
• popularyzacja wiedzy o Farze,
• inicjowanie badań naukowych, organizowanie wystaw, koncertów, odczytów, dyskusji, seminariów, sympozjów, itp.
• prowadzenie działalności wydawniczej,
• stałe zdobywanie przez działalność finansową i gospodarczą środków na zabezpieczenie funduszy dla przeprowadzanych remontów i renowacji, oraz konserwacji zabytków ruchomych i budynków.

VI. Cel działania organizacji:
• podkreślanie unikatowego charakteru Fary,
• popularyzacja znaczenia religijnego Fary jako pierwszego kościoła miasta Poznania,      a także podkreślanie znaczenia Fary w historii miasta i kraju,
• promowanie badań historycznych i architektonicznych Fary przez organizację sympozjów naukowych i publikacje związane z obiektem i historią zabytku,
• pielęgnowanie tradycji Fary,
• prowadzenie działalności wydawniczej i propagowanie Fary w środkach społecznego przekazu.

VII. SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE.

1. Opis działalności statutowej w 2007 roku:

• 5 marca (poniedziałek) 2007 o godz. 19.45 odbyło się Walne Zebranie Członków, poprzedzone wspólną Eucharystią w Farze o godz. 19.00 w intencji Przyjaciół Fary.

• W pierwszych miesiącach roku (styczeń – kwiecień) przeprowadzona została po raz pierwszy AKCJA przekazywania 1% podatku na rzecz Fary. Zostały wydrukowane ulotki rozprowadzane w Farze i w okolicy Starego Rynku informujące o tej możliwości. Dla ułatwienia wydrukowane zostały także blankiety wpłat z gotowym nadrukiem (koszt 732,00 zł). W dodatku do Gazety Wyborczej dotyczącym 1% jednorazowo umieszczone zostało ogłoszenie (koszt 732,00 zł).
Kwota wpłat: 21.448,20 zł
koszty akcji: 1 464,00 zł
przekazane na rzecz Fary: 21 000,00 zł – z tych pieniędzy opłacona została renowacja części zabytkowego wyposażenia drewnianego kościoła (15.000,00 zł) oraz odsetki od kredytu zaciągniętego na pokrycie wkładu własnego Parafii na remont Fary w ramach projektu unijnego (6.000,00 zł).

• Parafia Farna oraz wraz z Towarzystwem Przyjaciół Poznańskiej Fary po zakończeniu pierwszego etapu prac renowacyjnych w świątyni farnej zorganizowała w niedzielę 28 stycznia uroczystą Mszę świętą, podczas której poświęcone zostało odnowione prezbiterium i zakrystia. Eucharystii przewodniczył ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański. PROGRAM UROCZYSTOŚCI: godzina 11.00 Msza Święta, około godz. 12.00 spotkanie w sali parafialnej dla Gości, Przyjaciół Fary i Konserwatorów biorących udział w pracach renowacyjnych.

• Od 70-ciu lat pierwsza w Poznaniu Kaplica Wieczystej Adoracji służy wiernym.  W rocznicę powstania kaplicy – 27 czerwca 2007 roku – wspólnie podziękowaliśmy za wszystkie dobrajakimi nas Bóg obdarza modląc się na nabożeństwach, podczas uroczystej Mszy świętej oraz na adoracji w Kaplicy, ze śpiewami i fragmentami rozważań, przygotowanej przez młodzież Parafii oraz scholę z Parafii św. Krzyża na Górczynie.

• Towarzystwo włączyło się także w organizowany przez Parafię Odpust Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dniach 7 – 14 października. Rozpoczął się on w niedzielę 7 października uroczystą Mszą świętą o godz. 11.00 celebrowaną przez ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – podczas Mszy kościół został poświęcony po zakończonym remoncie. W czwartek 11 października po Mszy o godz. 10.00 poświęcony został Kapitularz. Na tę uroczystość przybyła Kapituła Kolegiacka. 13 października o godz. 18.00 tradycyjnie już jedna z Mszy odpustowych odprawiona została w intencji Przyjaciół Fary. Na wszystkie te uroczystości wydrukowaliśmy plakaty (100 szt.) oraz zaproszenia (300 szt.).

• Towarzystwo przez cały rok wspierało Parafię Farną w działaniach związanych  z generalnym remontem wnętrza Fary współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego i Władze Miasta Poznania: „Wzrost atrakcyjności regionu Wielkopolski – kontynuacja konserwacji poznańskiej Fary”.

• Towarzystwo włączyło się także w pozyskanie, realizację oraz rozliczenie dotacji Urzędu Miasta Poznania dla Parafii na kontynuację prac konserwatorskich w Farze w 2007 roku (m.in. renowacja łącznika, schodów na emporę organową, posadzek w Kościele nie ujętych w projekcie unijnym, obrazu św. Rozalii, krypty dla sarkofagu Ludwiki z Kostków Łąckiej) – kwota: 492 200,00

• Złożony został także wniosek o dotację dla Parafii do Urzędu Miasta Poznania na prace renowacyjne w Farze w 2008 roku (m. in. renowacja pomieszczeń w łączniku oraz pomieszczenia wieżowego, schodów na strych kościoła, poprawki renowacyjne elewacji frontowej kościoła i Kaplicy Wieczystej Adoracji) – kwota: 271 790,00

• administrowanie stroną internetową parafii: www.fara.archpoznan.org.pl


Działalność koncertowa:

• 14. edycja cyklu „Staromiejskie Koncerty Organowe” współfinansowana przez Władze Miasta Poznania w ramach „Spotkań z Kulturą – lato 2007”. Partnerzy: Parafia Farna, Hotel Meridian, Restauracja „Republika Róż”. Projekt i druk programów i plakatów: Drukarnia Maciaszczyk.
5 lipca – Magdalena Czajka, recital organowy, w programie utwory: J.S. Bacha, D. M. Gronaua, F. Liszta   |   12 lipca – Waldemar Krawiec, , recital organowy, w programie utwory: G. Berga, D. Buxtehude, F. A. Guilmant, W. Rudnicka, M. Brosiga, E. Gigout      |   19 lipca – Ireneusz Wyrwa, recital organowy, w programie utwory: J. S. Bacha,         M. Regera, A. G. Rittera   |   26 lipca – Karel Paukert, recital organowy, w programie utwory: A. Solera, J. S. Bacha, F. Liszta, J. Tremla, G. D'Alessio, C. Francka, L. Janacka    |   2 sierpnia – Ksenia Pogorelaya, recital organowy, w programie utwory: D. Buxtehude, J. S. Bacha, Ch. Ivesa, E. Elgara, P. E. Fletchera   |   9 sierpnia – Daniel Zaretsky, recital organowy, w programie utwory: J. S. Bacha,  M. Regera, J. Alaina, Ch. Kuschnarewa,     G. Muschela, E. Kohlera   |   16 sierpnia – duet organowy: Sławomir Kamiński i Krystian Skoczowski, w programie utwory: J. S. Bacha, J. K. Vanhala, W. A. Mozarta

23 sierpnia – koncert kameralny: Christiana Bockschweiger / sopran, Manfred Bockschweiger / trąbka, Andreas Boltz / organy, w programie utwory: J. S. Bacha, F. Mendelssohna, G. F. Händla, O. F. Lindberga, R. Schumanna, Ch. H. Rincka, A. Scarlattiego   |   30 sierpnia koncert kameralny: Kinga Bocheńska-Szostak / skrzypce, Ryszard Szostak / organy, w programie utwory: J. G. Rheinbergera, D. Buxtehude, F. Kreislera, C. Francka, J. S. Bacha, M. Regera   |   6 września – Muzyczne Pokolenia – koncert organowy: Elżbieta Karolak oraz Kamil Ignaszak, Joanna Marciniak, Karol Mossakowski, Łukasz Rajewski / organy, w programie utwory: J. S. Bacha, D. Buxtehude, M. Regera, M. Duruflé, J. Alaina, C. Francka
Życie kulturalne miasta wzbogacone zostało przez cieszący się od lat wielką popularnością festiwal organowy. Udział wielkich artystów – wirtuozów organów pozwolił na zaprezentowanie całej palety brzmień zabytkowych organów Ladegasta w zróżnicowanym repertuarze i indywidualnych interpretacjach. Ważnym rezultatem odbywającego się mimo remontu festiwalu było pokazanie przybywającym gościom efektów prac konserwatorskich wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest remont wnętrza jednego z najpiękniejszych barokowych zabytków w Polsce. Melomani biorący udział w całym cyklu z zainteresowaniem obserwowali odsłaniające się z koncertu na koncert piękno i blask barokowego zdobnictwa. Liczba uczestników: ok. 1600 – 2000 osób.


• Mimo trwającego w nawie głównej remontu przez cały rok odbywały się w Farze sobotnie „Koncerty Farne”, na których swoje recitale prezentowali organiści i kameraliści; tradycyjnie w miesiącach letnich koncerty te odbywały się od poniedziałku do soboty – w tym roku ze względu na uciążliwość spowodowaną remontem wnętrza Fary tylko w lipcu i sierpniu, z wyłączeniem września.

• 21 lipca 2007 – 750-lecie Cechu Rzeźników i Wędliniarzy, godz. 16.00 Msza święta w  Farze; godz. 17.00 – koncert na Dziedzińcu Urzędu Miasta.
22 lipca 2007 – IX festyn farny WARKOCZ MAGDALENY, godz. 12.30 Msza święta odpustowa w intencji Przyjaciół Fary pod przewodnictwem ks. arcybiskupa seniora Mariana Przykuckiego; od godz. 14.00 – festyn na Dziedzińcu Urzędu Miasta.
Uroczystości odbyły się pod patronatem J. E. Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego i Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego.
Po raz dziewiąty Towarzystwo wraz z Parafią Farną, Radą Osiedla „Starówka” i Kołem Przewodników PTTK im. M. Mottego oraz Cechem Rzeźników i Wędliniarzy zorganizowała dla parafian, Poznaniaków i turystów lipcowy festyn „Warkocz Magdaleny” związany z odpustem św. Marii Magdaleny – patronki parafii od czasu lokacji Poznania w XIII w.

W tym roku festyn był okazją, by wraz z Rzemieślnikami świętować 750-lecie Cechu Rzeźników i Wędliniarzy. Podczas uroczystej Mszy świętej    w sobotę poświęcony został nowy sztandar Cechu, a w trakcie niedzielnego festynu zorganizowane zostały konkursy rzeźnickie z nagrodami pełnymi wędliniarskich smakołyków. W sobotę wśród festynowych atrakcji był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, z przemarszem na Stary Rynek oraz występ Kabaretu Pod Spodem.
Program niedzielnej imprezy był bardzo bogaty: wśród artystów prezentujących się na scenie był kwintet instrumentów dętych blaszanych Poznań Brass, zespół Dixie Company oraz Kabaret Pod Spodem. Nie zabrakło także stałych punktów programu, a zwłaszcza tradycyjnych „farnych” konkursów na najdłuższy warkocz dla pań i zadęcie w piszczałkę organową oraz wypieku w kształcie warkocza w różnych smakach. Tradycyjnie odbyło się wiele konkursów dla dzieci i dla dorosłych, quizów i turniejów sportowych okraszonych wspaniałymi nagrodami. W tegorocznej wielkiej loterii po raz kolejny głównymi nagrodami były pielgrzymki do Ziemi Świętej, do Rzymu i do Wilna. Przez cały dzień grupa przewodników PTTK organizowała zwiedzanie kościoła oraz miejsc niedostępnych w innym czasie dla zwiedzających: świeżo odrestaurowanej zabytkowej zakrystii farnej oraz kapitularza, chóru organowego, empor, strychu kościoła, podziemi i wystawy ze zbiorów skarbca farnego.


2. Informacja o prowadzonej działalności gospodarczej: na dzień 31 grudnia 2007 stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

VIII. Liczba osób zatrudnionych w stowarzyszeniu: do września 2007 TPPF nie zatrudniało pracowników; od września 2007 zatrudnia 1 pracownika na pełen etat.

IX. Wydatki na wynagrodzenie na umowę o pracę oraz umów o dzieło: łączna kwota 21.544,00 zł.

X. Dane o działalności zleconej przez podmioty państwowe i samorządowe: realizacja 14. edycji cyklu „Staromiejskie Koncerty Organowe” współfinansowanego przez Władze Miasta Poznania w ramach „Spotkań z Kulturą – lato 2007”. Całkowity koszt projektu 20.800 zł, w tym dotacja Urzędu Miasta Poznania 19.800 zł, finansowy wkład własny 1.000 zł.

XI. W okresie sprawozdawczym była przeprowadzona kontrola wewnętrzna przez Komisję Rewizyjną, która uznała, że działalność TPPF była realizowana zgodnie z jego celami statutowymi, w sposób poprawny, pełny oraz rzetelny.

XII. INFORMACJE FINANSOWE:

Sprawozdanie finansowe jest zgodne z rokiem kalendarzowym od 1 stycznia do 31 grudnia i składa się na nie: bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa i uchwała nr 1.
1. przychody ogółem     89 680,00 zł
w tym:
z działalności podstawowej i składek       2 884,00 zł
1% podatków        21 448,20 zł
dotacja Urzędu Miasta na Staromiejskie Koncerty Organowe 19 800,00 zł
darowizny od osób fizycznych i prawnych    45 547,80 zł
2. wydatki ogółem      82 643,36 zł
w tym:
darowizny przekazane na remont Fary     48 500,00 zł
wynagrodzenia         21 544,00 zł
usługi obce           8 411,72 zł
inne (m.in. składki na ubezpieczenie społeczne, usługi bankowe, pozostałe koszty)        4 187,64 zł