2017 09 23 21 26 01 Swieto AptekarzySerdecznie zapraszamy na Święto Aptekarzy!

Program XXV Święta Aptekarzy pod patronatem świętych Kosmy i Damiana (plakat do pobrania tutaj)

7 października 2017 roku (sobota)
FARA POZNAŃSKA
godz. 9.00 – Msza święta, którą będzie celebrował ks. kan. Mateusz Misiak proboszcz fary, homilię wygłosi ks. dr Adam Sikora Podczas Mszy św. także będziemy modlili się za ostatnio zmarłych śp. Koleżanki i Kolegów
– po Mszy św.:

  • dr hab. n. farm. prof. UM Anita Magowska, kierownik Katedry i Zakładu Historii Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przedstawi referat: Czy aptekarze szli do nieba?
  • wręczenie statuetek im. profesora Franciszka Adamanisa
  • okolicznościowy występ w wykonaniu Poznańskiego Chóru „Canticorum” pod dyrekcją Roberta Kurczewskiego

Po zakończeniu uroczystości organizatorzy zapraszają na tradycyjny poczęstunek do Kapitularza. Tam też odbędzie się promocja książek: Krzysztofa Kokota „Wokół haiku / Around the Haiku” i Edyty Kulczak „www.john” opublikowanych w Wydawnictwie Kontekst oraz książki dr Hanny Cytryńskiej pt. „Poznańskie apteki, wnętrza, historia i wyposażenie”, Wydawnictwo Nowa Baśń, Poznań 2016

Serdecznie zapraszamy na nasze Święto Aptekarzy

Wolontariat Szpitalny działa od sierpnia 2013 roku. W 2017 został wyróżniony nagrodą II miejsca za naszą działalność w konkursie Ogólnopolskim Funfacji YoJaim pod patronatem Rzecznik Praw Pacjenta Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta.

Wolontariat Szpitalny działa na rzecz pomocy chorym przebywającym na oddziałach Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu ul. Długa 1/2, wykonując posługę: robienia zakpów w sklepiku przyszpitalnym, wspierania chorych rozmową, towarzyszeniu chorym na spacerze, w trakcie oczekiwania na badania, pomagania w karmieniu chorych, czytaniu książek. Organizuemy koncerty muzyczne dla chorych, a w okresach świątecznych wspólne śpiewamy kolendy, rozdajemy im drobne upominki, przygotowane przez dzieci ze szkół poznańskich, wywołując uśmiech na twarzach chorych i zmieniając im monotonię życia szpitalnego. Wolontariusz nie zastępuje pracownika medycznego, a stanowi wartość dodaną , bardzo cenną i bardzo potrzebną w życiu codziennym Szpitala.

Obecnie w Naszym Szpitalu pracuje 31 wolontariuszy, organizuję szkolenie dla osoób chętnych do pracy z pacjentem.
Zapraszam ludzi dobrej woli i z otwartym sercem do pomocy Naszym Pacjentom.

Bliższych informacji można się dowiedzieć pod nr tel 513 036 395 lub e-mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koordynator wolontariuszy szpitalnych - Danuta Wołtosz

2017 banerek internet6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - 2-10 września 2017

Festiwal W ŁAGODNYM POWIEWIE jest wydarzeniem, którego głównym przesłaniem jest ukazanie kompatybilności sztuki i nauki. Do prezentacji wybrano interdyscyplinarną formułę, która zakłada aktywny udział uczestników projektu, a której sprzyjają także wnętrza jednej z najpiękniejszych barokowych świątyń w Polsce, Bazyliki Farnej w Poznaniu. Koncertom towarzyszy: zwiedzanie Bazyliki, spotkanie z organami dla dzieci, gawęda naukowa, prezentacje mniej znanej muzyki.

Wykonawcami tegorocznego festiwalu będą wirtuozi organiści prezentujący się na farnych unikatowych organach z nieograniczonymi możliwościami brzmieniowymi i interpretacyjnymi: MATTHIAS NEUMANN (Niemcy), a także EWA BĄK (Polska), której towarzyszyć będzie kontratenor – MARCIN CISZEWSKI. Słuchacze piątkowego wieczornego koncertu w ramach maratonu będą mogli uchem poczuć przestrzeń Bazyliki, a dopomogą im w tym artyści, których pasją jest muzyka barokowa i wykonawstwo historyczne – AUDITE! ORCHESTRA i zespół wokalny MINIMUS. Muzyczne ilustracje maratonu powiązane będą gawędą naukową, w przystępny sposób prezentującą temat wydarzenia (NATALIA HYŻAK i SŁAWOMIRA RACZYŃSKA). Równocześnie przewodnicy przeprowadzą chętnych po podziemiach farnych oświetlonych tylko światłem świec. W barokowym Kapitularzu w koncercie kameralnym zaprezentuje się JACEK KOWALSKI z zespołem MONOGRAMISTA JK odświeżając po części zapomniane pieśni patriotyczne i zapraszając do współudziału publiczność.

Oprócz głównych koncertów festiwalu odbędą się także wydarzenia towarzyszące opierające się na aktywnym uczestnictwie słuchaczy. W ramach spotkań przybliżających historię niezwykłego zabytku architektury będzie można zwiedzić zakamarki Fary oraz nocą w blasku świec odwiedzić podziemia farne. Podczas spotkania z organami Ladegasta „Co w organach piszczy” dzieci będą miały okazję zajrzeć do wnętrza instrumentu, odkryć tajniki działania mechanizmu i przypatrzeć się pracy organisty. Podczas Koncertu Farnego najmłodsi poznańscy organiści będą mieli okazję zaprezentowania się przed publicznością.

Festiwal w Bazylice Farnej to mniej lub bardziej łagodny, jednak zawsze szlachetny, powiew profesjonalnej, szeroko rozumianej „klasyki” w oryginalnych zestawach brzmieniowych, wypełniający wnętrze świątynne, odmienione na te okazję barwną iluminacją. Dodatkową intencją organizatorów jest podkreślenie faktu, że piękna sztuki nie mierzy się poziomem decybeli, a delikatność wyzwala więcej emocji niż hałas świata.

Cykl współfinansowany ze środków Miasta Poznania
Na wszystkie wydarzenia i koncerty WSTĘP WOLNY

  • Aby nasze parafie, ożywiane duchem misyjnym, były miejscami, gdzie przekazuje się wiarę i daje świadectwo miłości.
  • Aby chrześcijanie, przystępując do sakramentów i rozważając Pismo święte, stawali się coraz bardziej świadomi swojej misji ewangelizacyjnej.

Witko 2017 bannerZapraszamy na otwarte rekolekcje z ojcem Józefem Witko OFM "W drodze za Jezusem" od 12 do 14 września 2017 roku:
12 września: kościół pw. Św. Trójcy, Poznań - Dębiec, ul. 28 czerwca 1956 nr 328
18.00 Konferencja
19.00 Msza Święta
20.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu

13 września: kościół pw. Św. Jana Bosko, Poznań - Winogrady, ul. Warzywna 17
18.00 Konferencja
19.00 Msza Święta
20.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu

14 września: Fara poznańska - Bazylika kolegiacka, ul. Klasztorna 11
18.00 Konferencja
19.00 Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie